Mercedes Araçlarda Apm Modül Testi Nasıl Yapılır?
Tuesday, January 5, 2021

Mercedes Araçlarda Apm Modül Testi Nasıl Yapılır?

Mercedes Actros Marka Araçlarda Kullanılan Apm Modülünün Testi Nasıl Yapılır?

Ağır vasıta araçlarda kullanılan havalı fren sistemi, hava üreten araçların fren pedalından gelen komut ile birlikte havayı mekanik güce dönüştürerek durmayı sağladığı bir fren sistemi türüdür. Bu fren sistemine sahip araçlar üzerinde yapılan hava kurutucu sistemi değiştirildikten sonra apm (hava işleme merkezi)modül kodlama testi yapılır.

Mercedes Actros araçlar gibi birçok ağır vasıta araçta yıllardır sorun olan ve sadece yetkili servislerin çözüm bulabildiği apm modül testi işlemi artık Jaltest firmasının ürettiği arıza tespit cihazları ve  Nitro Mekatronik’in geliştirdiği NM FT-01 Fren Test Simülatör cihazı ile kolaylıkla yapılıyor.

Jaltest Arıza Tespit Cihazı İle Apm Modül Testi

Jaltest Arıza Tespit Cihazı ile tüm ağır vasıta grubu araçlarda fren sistemine müdahele edilebiliyor. Jaltest cihaz ile programı çalıştırdıktan sonra araç seçimini yapıp araç ile iletişim kurduktan sonra apm üzerinde kayıtlı olan sistem parametreleri bilgisayara kaydediliyor. Parametreler menüsü üzerinde araç seçildikten sonra arıza tespit cihazına araç üzerinde okunan kalibrasyon dosyaları bilgisayara kaydediliyor ve araç üzerinde apm değişikliği yapılıyor. Bu değişiklikten sonra bilgisayara kaydedilen kalibrasyon dosyasının tekrar yeni apm üzerine yazılması gerekiyor. Bu işlem için araç ile yeniden bağlantı kuruluyor ve parametreler menüsünden ecuya yani elektronik kontrol ünitesine kopyala seçeneği ile kaydedilen dosya seçiliyor. Dosya yazma işleminden sonra araç üzerinde hava kurutucu kalibrasyonu yapılması gerekiyor. Tüm işlemlerden sonra jaltest arıza tespit cihazından kalibrasyon menüsüne girip hava kurutucu kalibrasyon işlemi gerçekleştiriliyor.

NM FT-01 Fren Test Simülatörü

NM FT-01 Fren Test Simülatör cihazı da ağır vasıta fren modülatörlerinin araç üzerindeymiş gibi testini yapmak için dizayn edilmiştir. Fren simülatör tezgahı ağır vasıta fren modülatörlerinin tamiri sonrası kolaylıkla test edilmesini sağlar. Bu vasıtayla tamir sonrası modülatörü araca takmadan test ederek kullanıcılarına zaman ve iş gücü tasarrufu sağlar. Fren modülatörlerinin ve damper ventillerinin hava devrelerinin testini yapabileceğiniz bu cihaz kendi kompresörünü bünyesinde bulundurduğundan haricen hava devresine ihtiyacınız yoktur.

 

Leave your comment