Yeni nesil otomobillerin çoğunda bulunan lastik basıncı sensörleri, 2007’den sonra otomobillerde yaygın olarak kullanılmıştır. Araçtaki lastik basınç sensörünün kullanım ömrü 5-6 yıldır. Lastik basınç sensörünün süresi dolduğunda veya sensör arızalandığında, araçtaki arıza ışığı yanar.

Lastik basınç sensörü ve TPMS sisteminin avantajları:

Kazaları önleyebilir.

Araç performansını yükseltir.

Yakıt tasarrufu sağlayabilir.

Düşük veya yüksek basınç uyarısı verir.

Ayrıyeten bir sızıntı durumunda sürücüyü uyarır.

 

Lastik basınç sensörü onarılamaz. Arıza durumunda  yenisiyle değiştirilir. Bu değişikliği yapmadan önce, yeni sensörün ID’si araç bilgisayarına kodlanmalıdır. Veya aracın beynindeki sensör kimliğinin yeni bir sensör olarak programlanması gerekir. Bu adımları uygulamazsanız araç arızanız ortadan kalkmayacak ve sistemi etkin bir şekilde kullanamayacaksınız.

Lastik basınç sensör arıza durumunda değişimi kodlaması programlanması gibi durumlarda tpms noktası olan garaj marketlerden yararlanabilirsiniz. İstanbul’da İkitelli Organize Sanayi Bölgesi’ndeki şubemizde yada Maslakta bulunan Nitro Mekatronik garajımızda  ​​lastik basınç sensörü programlama, lastik basınç sensörü tanıtımı, modifikasyonu ve lastik basınç kodlaması yapılmaktadır. Nitro Mekatronik Otomotiv Test Ekipmanları ve Arıza Tespit Cihazları Garaj Market güler yüzlü ve işinde uzman personeli ile sizlere profesyonel hizmet sunmaktadır.