Araç ECU testi nasıl yapılır? Araç Beyin testi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?
24 Haziran 2021 Perşembe

Araç ECU testi nasıl yapılır? Araç Beyin testi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Araç ECU testi nasıl yapılır? Araç Beyin testi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Günümüz ticaret dünyası gelişen teknoloji ile birlikte evrilmekte, evrilen sektör yanında yeni gereksinimler getirmektedir, bu gereksinimlerden biri ise ECU, beyin, Motor kontrol ünitesi gibi birçok farklı isimle bilinen araç ECU’larının testinin yapılarak sağlam olup olmadığının anlaşılması yani Araç Ecu testidir. Araç Ecu testi nasıl yapılır ve Araç beyin testinde dikkat edilmesi gereken hususlara geçmeden önce genel olarak ‘ECU nedir?’ ECU ne işe yarar? Konularından bahsetmek istiyorum.

ECU nedir? ECU ne işe yarar?
ECU diğer bir deyişle araç beyni, araçlarda bulunan birçok aktuatörün yeknesak bir şekilde çalışması ve optimum araç performansını sağlamak için dizayn edilmiş bir tür elektronik kontrol ünitesidir. ECU bir PCB ve onun üzerinde dizilmiş komponentlerden oluşur. (Araç ECU testi sonrasında tamiri yapılan ECU’lar için yedek parça olarak bu komponentlerden gerekmektedir.) Bir aracın motor elektrik sistemleri; aracın her türlü aksamını yönetmek için dizayn edilmiş elektrik kontrol ünitelerinden, bunların birbiriyle haberleşmesi için araç içerisine döşenmiş kablolar ve araca güç sağlayan aküden oluşur. Günümüz üretilen araçlarda elektronik sistemler ön plana çıkmaktadır ve giderek tüm mekanik aksamlar bir elektronik kontrol ünitesiyle yönetilmektedir. Bu kontrol unitelerinin en meşhur olanı ECU (Engine Control Unit)diye bilinen motor kontrol ünitesidir. Her elektronik parça gibi bozulabilen ECU’ların testi günümüzde büyük önem arz etmektedir. Bu sebeple şimdi yazımıza ‘Araç ECU testi nasıl yapılır, Araç Beyin testi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?’ konularına geçiyoruz.
Araç ECU testi nasıl yapılır?

Araç ECU testi konusuna geçmeden önce ECU’nun arıza belirtileri ve arıza nedenleri nelerdir konusunda bakalım. Elektonik kontrol uniteleri genel olarak küçük boyutta olup, bir PCB üzerinde oluşturulmuş devre ve devrenin üzerine dizilmiş çip, direnç, kapasitör, entegre gibi komponentlerden oluşur. Araç beyni sensörlerden gelen bilgilerle motorun optimum performansta çalışmasını sağlar ve bu durumu denetler.

ECU arıza belirtileri nelerdir ve neden araç beyni bozulur?

Araç beyin arızasının ilk belirtisi tabii ki gösterge panelinde yanan arıza lambasıdır. Fakat bu lamba hemen size araç beyninin arızalı olduğunu göstermez. Arızasının ilgili sensörden mi yoksa kontrol ünitesinden mi olduğunu Araç ECU testi yapmadan bilemeyiz. Araç arıza lambası ilgili sensörün sağlam olmasına rağmen yanıyorsa muhtemelen araç beyni arızalıdır. Ecu arızasının diğer bir belirtisi ise, aracın dengesiz çalışmasıdır. Aracın çalışmasındaki düzensizlik beyin arızası sebebi olabilir. Bu durumdan da emin olmak için de Araç Beyin Testi yapılmalıdır. Diğer bir belirti aracınız sürekli stop ediyor ve de ateşleme sisteminde bir sıkıntı yoksa, muhtemelen Araç ECU’su arızalıdır. Başka bir belirti ise kontorol ünitesi kartı üzerinde oksitlenme, yanma, yanık kokusu gibi durumların olması araç beyninizin muhtemelen arızalandığını size gösterir. Bu ve buna benzer anormal durumlarda ECU arızalarından şüphe edilmeli ve araç Ecu testi yaptırılmalıdır.

Araç beyninin bozulma nedenleri;

Kontrol ünitesinin içerisine su girmesi, araç beyninin sert darbe alması, araç voltaj akımındaki düzensizlikler, Akü takviye edilirken bağlantının yanlış yapılması, kontrol ünitesinin aşırı ısınması gibi nedenlerdir.

Araç Beyin testi yapılırken nelere dikkat edilmelidir?

Araç beyin testi yapılırken ECU arızasını anlamak için farklı yöntemler kullanılmaktadır. Bunlardan en ilkel ve eski olanı kontrol ünitesinin üzerindeki devre elemanlarını ve yolları tek tek kontrol edilmesidir. Bu yöntem araç beyin testinin tam manasıyla yapılaması ile sonuçlanabilmektedir. Bu işlem sırasında ufak bir dalgınlık arızanın tam olarak tespit edilememesine neden olabilir bu sebeple bu yöntem ile araç beyin testi yaptırmak önerilmemektedir. Bu işlem sonucunda araç beyninin tam manasıyla çalışıp çalışmadığını ölçmek için araç üzerine takıp denemeler yapmak gerekmektedir ve bu işlem oldukça fazla zaman kaybına neden olmaktadır. Bu sebeple araç beyin testi yapılırken direk bu işlem için üretilmiş Ecutest cihazlarının kullanılması hem zaman, hem maliyet hem de kesin çözüm olarak tavsiye edilmektedir.

Masaüstü Ecu testi nasıl yapılır? Masaüstü Araç beyin testi yaparken hangi cihazları kullanmalıyım?

Masaüstü Ecu testi eski yöntem olarak osiloskop, sinyal generatör, multimetre gibi cihazlar yardımıyla manuel olarak yapılabilmekte fakat bu yöntem tam olarak çözüm olmamaktadır. Bu işlemi tam olarak yapabilmek için araç sinyallerini simule eden bir cihaza ihtiyaç duyulmaktadır. Bu cihaz ile motor kontrol ünitesine gelen tüm sinyaller simule edilerek temel olarak beynin hangi sinyale nasıl cevap verdiği analiz edilerek arızanın lokalizasyonu yapılır ve araç beyin testi yapılmış olur.


Masaüstü Araç beyin testi yaparken hangi cihazları kullanmalıyım?

Masaüstü Araç beyin testi yapabilmek için bu alanda uzman mühendislerin dizayn ettiği, tamamen milli kaynaklarda üretilmiş olan ve Ce sertifikası ile dünya çapında geçerli bir cihaz olduğunu gösteren Ecutest Kf-1500 cihazını almanız gerekmektedir. Ecutest cihazı ile masaüstü araç beyin testini tamir öncesi ve tamir sonrasında yapabilir ve araca tak dene ve yeniden beyni çıkar gibi zaman kaybı olan işlemlerden kurtulmuş olursunuz.

Araç elektronik Expertizi nasıl olunur? Araç beyin Expertizi kursu var mı?

Araç elektronik ekspetizi olmak uzun bir süreçtir. Bu süreçte işi en iyi bilen kişilerden eğitim almak sizi bu işi öğrenirken hızlandıracak en önemli husustur. İş bilenden öğrenilir ve bu işi en iyi bilen kişi de bu işi en iyi yapan kişidir. Araç Elektronik Ekspertizi olmak için Ecutest KF-1500 cihazını alıp, uzman ekibimizden eğitim almanız yeterli olacaktır. Nitro Mekatronik 10 yılı geçkin tecrübesi, her biri alanında uzman mühendis kadrosu ve üretmiş olduğu üstün teknoloji ile size araç elektronik expertizi olma yolunda yardımcı olacak yegane kuruluştur.

Araç Beyin Ekspertizi kursu firmamız tarafından uzman ekibi ile verilmektedir. Eğitim süresince bu konuda uygulamalar yapılmakta ve arızayı direk görerek ve yaşayarak hatta kendiniz direk müdahale ederek öğrenme şansına sahip olmaktasınız. 

Araç beyin testi hakkında ve daha bir çok konuda bilgi almak istiyorum diyorsanız;

Nitro Mekatronik ayrıcalıklarından yararlanmak, farklı konularda detaylı bilgilere ulaşmak için Nitro Mekatronik Web Sitesi ve Nitro Mekatronik Forum adresini takip edebilir ya da 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilirsiniz.

Yazar: Mehmet

Yorumunuzu bırakın