Konya Lastik Basınç Sensörü Arızası Nerede Çözülür?
30 Mayıs 2021 Pazar

Konya Lastik Basınç Sensörü Arızası Nerede Çözülür?

Konya Lastik Basınç Sensörü Arızası

TPMS (Tyre Pressure Monitoring System), araç içi lastiklerin değerini anında kontrol edip sürücüye bildirebilen bir lastik basıncı izleme sistemidir. 2006 yılında üretime başlayan sistem, birçok araçta kullanılmış ve 2014 yılında Avrupa Birliğinde zorunlu hale gelmiştir. Türkiye de satılan araçlarda da yaygın  olarak bulunmakta olan  Lastik Basınç sensörü kazaları önlemede büyük avantaj sağlamaktadır.


2014 yılı ve sonrası genellikle tüm araçlarda TPMS Sensörü  bulunmaktadır. Kullanıcıya dengeli bir sürüş sağlayan bu sensörlerle yakıttan da tasarruf etme imkanı sağlanmaktadır. Lastikçilerin korkulu rüyası TPMS arızası günümüzde yaygınlaşmıştır. Bazı araçlarda TPMS Sensör arızası gösterge üzerinden arıza ışığı sıfırlama yapılsa da bazı araç gruplarında işe yaramıyor. Genel olarak TPMS Sensör  arıza verdiği zaman lastik basıncının kontrolünün yapılması önerilir. 3–4 kilometre ilerledikten sonra TPMS arıza ışığı sönebilir. Hala TPMS arıza ışığı sönmüyor ise lastik üzerindeki TPMS Sensörüarızalı olabilir. AUTEL firmasının geliştirmiş olduğu AutelTS508 cihazı ile Bu kontroller sağlıklı şekilde yapılabildiği gibi yeni TPMS Sensör kodlaması da yapılabilmektedir.

TPMS sensör kodlaması ve kalibrasyonunasıl yapılır ?

Tpms sensörü, lastik basınç valfinde veya jantında bulunur. Bu sensörler elektronik kontrol ünitesi ile iletişim kurar. Tpms sensörünün içinde bir pil vardır. Her araçtaki sensör ortalama 5 yıl kullanılabilir ve sensörün 5 yıl sonra değiştirilmesi ve kodlanması gerekir. Bu durumda Autel MX Sensör başarılı performansı ile öne çıkmaktadır.


Pil ömrüne ek olarak, sensör farklı nedenlerle arızalanabilir ve değiştirilmesi gerekebilir. TPMS sensörü onarılmadığı için değiştirilmesi gerekir. Değişiklik yapmadan önce ID bilgisi eski TPMS sensöründen okunmalı ve sonra yeni sensöre aktarılmalıdır. Bu işlemlerden sonra direkt arıza ortadan kalkmayabilir. Kalibrasyon ve adaptasyon sürecinin tamamlanması gerekir.

Sizlerde lastik basınç sensörü ya da farklı bir konu da bilgi almak istiyorum diyorsanız; 0850 755 02 30 numaralı telefondan bizlere ulaşabilir, Nitro Mekatronik Forum Sayfası üzerinden bilgi edinebilirsiniz.

 

Yorumunuzu bırakın