Lastik Basınç Sensörü
28 Nisan 2018 Cumartesi

Lastik Basınç Sensörü

TPMS Sensör araç ortalama 30 km hızda iken sistemi kontrol eder, eğer sistemdeki basınç çok düşük ise aracın gösterge tablosunda bir uyarı lambası yanar. Bu ikazın ardından aracınızı servise yada bir oto lastikçiye götürmeniz gerekmektedir. Serviste yapılan müdahalenin ardından lastiğe hava vurularak lastik eski konumuna getirilmelidir. Bu işlemler yapıldıktan sonra lastik basınç arıza uyarısı göstergede yanmaya devam ediyorsa bir arıza tespit cihazı vasıtası ile bu uyarıyı silebilirsiniz.


 TPMS Nedir ?

TPMS Tyre Pressure Monitoring System yani Lastik basınç izleme sistemi 2014 yılından sonra üretilen araçlarda kullanılan lastik basınç kontrol sistemidir. Elektronik sensör ve subaplardan oluşmaktadır. Lastik sistemi üzerinden aldığı verileri araç ECU'suna göndermekle yükümlüdür.

Lastik Basınç Sensörü TPMS Nasıl Programlanır ?

Araçlarımızdaki TPMS sensörleri ömrünü tamamladıklarında yada arızalandıklarında  yenisi ile değiştirilmesi gerekir. Bu tarz durumlarda servisler ve oto lastikçiler lastik basınç sensörü değişimini yapmaktadırlar. Lastik basınç sensörünün değişimi yapıldıktan sonra otomobilinizin elektronik hafızasına (ECU) içerisine kaydedilmesi gerekmektedir. Bu işleme lastik basınç sensörü uyarlama işlemi denilmektedir. Eğer ki lastik basınç sensörü değiştirildikten sonra tanıtma işlemi yapılmazsa sensör devreye girmeyecek ve işlevselliğini kaybedecektir.

Lastik basınç sensörü (TPMS) değiştirildikten sonra muhakkak eşleştirme işlemi yapılmalıdır. Bu işlem sensör içerisinde bulunan RF-ID sinyaller ve Lastik Basınç Sensörü kodlama cihazları aracılığı ile gerçekleştirilmektedir. Tedariğini sağladığımız Autel Lastik Basınç Sensörü kodlama cihazları ile TPMS kodlama işlemlerini kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

Firmamız Lastik Basınç Sistemlerinde dünyada lider olan AUTEL firmasının Türkiye Distribütörlüğünü yapmaktadır. Lastik basınç sensörleri ve Lastik basınç sensörü kodlama cihazlarını firmamız tarafından temin edebilirsiniz.

Yorumunuzu bırakın