Universal Her Markaya Uyumlu Lastik Basınç Sensörleri Nasıl Çalışır?
3 Haziran 2021 Perşembe

Universal Her Markaya Uyumlu Lastik Basınç Sensörleri Nasıl Çalışır?

Universal Her Markaya Uyumlu Lastik Basınç Sensörleri Nasıl Çalışır?

Lastik basınç sensörleri 2006 yılında araçlarda yavaş yavaş yer almaya başlamıştır. Teknolojinin gelişmesi, araçların elektronik çalışma sisteminin ve güvenliğe verilen önemle birlikte 2014 senesinden sonra lastik basınç sensörleri, üretilen araçlarda zorunlu hale getirilmiştir. Lastik basınç sensörlerinin amacı, lastiklerin basınç değerini devamlı kontrol altında tutarak herhangi bir problem durumunda araç kullanıcısını ikaz eder. Yani lastikte meydana gelen anlık değişimleri belirler ve trafik kazalarının önüne geçmesinde yardımda bulunur. Ayrıca sürücünün daima konforlu ve tatminkâr şekilde sürüşünü sağlar. Bununla beraber lastiklerin basıncının stabil ve sağlıklı olması aracın yakıt değerlerinin azaltır, emisyonu düşürür ve lastiğin aşınma durumunu minimum seviyede tutar.  Bu teknoloji Tyre Pressure Monitoring System(TPMS) olarak isimlendirilir.


Lastik Basınç Sensörü Nasıl Çalışır?

Lastik basınç sensörlerinin iki farklı türü vardır. Bunlardan biri direkt metottur. Son ve yüksek teknolojiye sahip otomobillerde kullanılmaktadır. Diğeri de tekerleğin dönme hızındaki farklılıkları saptayarak endirekt sistem olan metotdur. Direkt metot diğer metoda göre daha doğru ve net bilgiler vermektedir. Doğru tekerlek basınçlarını kullanıcıya gösterir. Böylelikle gerçek bilgiler sürücüye aktarılmış olur. Sensörler tekerlek sibobu ile bağlantılı bir şekilde çalışır. Sensörler lastik boşluğunda oluşan hava basınç değerini sürekli olarak ölçer. Aracın 4 tekerleğinde de bu sensörler vardır ve herhangi bir hava basıncının değişmesinde sürücüyü anlık olarak uyarır.


Lastik Basınç Sensörlerinin Arızalanması Durumunda Yapılacaklar

Aracınızın lastik basınç sensörlerinin arızalanması durumunda yeni bir sensör ile değişim yapılması mümkündür. Bu değişim sonucunda aracınızdaki lastik basınç sensörü tanıtım cihazları ile yapılmaktadır. Autel’in üretmiş olduğu lastik basınç sensörü cihazlarından olan TS508 modeli bu işlemde başarılı sonuçlar elde etmektedir. Takılacak yeni sönsörün kimliğini okuyarak araç ile eşleştirme yapabilir veya yeni kimlik oluşturulabilmektedir. Sensörlerin tanıtımı basit ve pratik bir şekilde bu cihaz ile gerçekleşmektedir.

 

Autel Lastik Basınç Sensörü-Mx Sensör

·     Bu sensörler değişim olduğunda programlanabilir özelliğe sahiptir

·     Kuzey Amerika, Avrupa ve Asya otomobillerinin birçoğuna uyumlu olarak çalışmaktadır.

·         
.         Hassas ölçüm sağlar

·         Hava sızıntısını önler

·         Her tekerleğe uyum sağlayacak şekilde tasarlanmıştır

·.          Montajı basit ve hızlı bir şekilde yapılabilmektedir

·.         4-6 yıl arasında pil ömrüne sahiptirYorumunuzu bırakın